
Какви документи са необходими за техническия преглед?
При явяването на технически преглед задължително трябва да бъдат представени малкият регистрационен талон в оригинал и документ за самоличност на представящия автомобила (лична карта или свидетелство за правопуправление).
Задължително условие за преминаването на техническия преглед е и наличието на валидна застраховка „Гражданска отоворност“ и платен пътен данък (не е необходимо да бъде представен). Застраховката и данъкът се проверяват от автоматичната система. (Служебно прекратяване на регистрацията на ППС при липса на застраховка „Гражданска отговорност“)
Какъв е срокът на валидност на техническия преглед?
В общия случай срокът на валидност е една година. Изключение правят новите леки автомобили и товарните до 3,5 тона. Те преминават технически преглед на третата и петата година от първоначалната им регистрация като нови, след което всяка година.
Автобусите и таксиметровите автомобили преминават технически преглед на всеки 6 месеца.
Товарните над 3,5 тона, специалните автомобили, ремаркетата (без къмпинг-ремеркетата) и полуремаркетата с допустима максимална маса над 750кг, от чиято първоначална регистрация са минали повече от 10 години – на всеки 6 месеца.
Мотоциклетите и ремаркетата с допустима максимална маса не повече от 750кг – на всеки две години.
Има ли гратисен период след изтичането на валидността на техническия преглед или застраховката?
Гратисен период за техническия преглед няма. След изтичането на валидността му автомобилът се счита за технически неизправен с всички последствия, произтичащи от това.
Ако застраховката е направена на вноски, се допуска закъснение при плащането им до 14 дни. Това не важи за последната вноска, при изтичането на чиято валидност гратисен период няма.
Какви са последствията, ако е изтекла валидността на техническия преглед или застраховката?
При проверка от „Пътна полиция“ подлежите на глоба, а застрахователните компании отказват изплащането на щети при ПТП.
Ако техническият преглед или застраховката са изтекли преди повече от три месеца, нямате право да паркирате автомобила си на общински площи. Трябва да го съхранявате в частен имот. Повече информация в статията „Излезли от употреба моторни превозни средства“.
Ако автомобилът Ви е дерегистриран служебно преди повече от година (поради липса на застраховка), трябва да премине преглед за възстановяване на регистрацията в акредитирана техническа служба (отменено – „Вече без т.нар технотест при възстановяване на регистрацията, ако тя е била прекратена служебно поради липса на застраховка“).
За коя година трябва да бъде платен пътният данък?
Пътният данък може да бъде платен наведнъж или на 2 вноски. Срокът за плащането на първата вноска е 30 юни, а на втората е 31 октомври.
При представяне на автомобила на технически преглед до края на юни е достатъчно да бъде заплатен данъкът поне за предходната година. Това важи за всички автомобили, притежавани от собственика. От 1 юли трябва да е платена поне първата вноска за съответната година, а от 1 ноември – целият данък. Повече в „Размери и срокове за плащане на данъка върху превозните средства“.
Какви допълнителни документи трябва да бъдат представени за технически преглед на таксиметров автомобил?
Задължителна застраховка „Злополука на местата“, паспорт на таксиметровия апарат (ЕТАФП), документ за премината метрологична проверка и заверено копие на разрешението за използване на радиочестотата, ако автомобилът е с радиотелефон.
Какви допълнителни документи трябва да бъдат представени за технически преглед на автобус?
Валидна задължителна застраховка „Злополука на местата“, протокол за премината контролна проверка на тахографа.
Тахографи трябва да бъдат монтирани на всички превозни средства, които могат да превозват над 9 души (заедно с водача), с някои изключения. От 1 юли 2026г. тахографите ще трябва да бъдат монтирани също така и в превозни средства над 2,5 тона.
Какви допълнителни документи трябва да бъдат представени за технически преглед на товарен автомобил над 3,5 тона?
Протокол за премината контролна проверка на тахографа и документ от съответния контролен орган за техническата изправност на допълнително монтираното съоръжение (автокранове, циментовози, подвижни стълби, хладилни устройства).
Тахографи трябва да бъдат монтирани на всички превозни средства над 3,5 тона, които извършват автомобилен превоз на товари, с някои изключения. От 1 юли 2026г. тахографите ще трябва да бъдат монтирани също така и в превозни средства над 2,5 тона.
Какви са изискванията към автомобилите с монтирана газова уредба?
При монтиране на уредба, позволяваща работата на двигателя с ВНГ (втечнен нефтен газ, пропан-бутан) или СПГ (сгъстен природен газ, метан), сервизът издава протокол за монтажа. С този протокол трябва да отидете на пункт за технически прегледи, който има разрешително за първоначален преглед на газовата уредба.
Задължително е и вписването на промяната в регистрационния талон. За целта в КАТ се представя удостоверението за направения първоначален преглед на газовата уредба. Срокът за вписването е три години от датата на монтажа.
След изтичане на експлоатационния срок на резервоара за ВНГ/СПГ той трябва да бъде подменен. Вижте повече в „Изисквания към автомобилите с монтирана газова уредба“.
Какви са изискванията към спирачките при техническия преглед?
Минималната спирачна ефективност за успешно преминаване на техническия преглед зависи от категорията на превозното средство и годината на неговата регистрация. Стойностите са регламентирани в Наредба Н-32 от 16.12.2011 г. и са описани в статията „Спирачна ефективност на работната спирачна уредба и спирачката за паркиране“.
Какви са изискванията към вредните емисии при техническия преглед?
Изискванията са регламентирани в Наредба Н-32 от 16.12.2011 г. и са описани в статията „Измерване на вредни емисии и максимално допустими стойности“.
Как се определят екологичните групи на автомобилите?
Екологичната група зависи от вида на горивото, годината на производство на автомобила и измерените вредни емисии по време на техническия преглед. Подробности в статията „Техническите прегледи на превозните средства по нови правила от юли 2024 година“.
Какви са изискванията към фаровете на автомобила?
Изискванията към фаровете и другите устройства за светлинна сигнализация, както и повредите, при които превозните средства се считат за технически неизправни, са описани в статията „Изисквания към осветителната уредба на превозните средства“.
Какви изисквания има към гумите на автомобила?
Изискванията към автомобилните гуми са описани в Закона за движението по пътищата и в Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата. По-подробно в статията „Изисквания към автомобилните гуми – размер и дълбочина на протектора“.
Трябва ли отново да правя технически преглед при промяна на собствеността на автомобила?
Ако се сменя регистрационният номер на автомобила, старият технически преглед губи своята валидност и трябва да бъде направен нов.
Ако само се променя собствеността на автомобила и се запази старият регистрационен номер, техническият преглед запазва валидността си.
Какви са последствията при манипулиране на километропоказателя?
Манипулацията на километропоказателя на моторните превозни средства е забранена от закона. Изключение прави смяната на километропоказателя при установена повреда, което се удостоверява с декларация от извършилия ремонта, в която са посочени датата на ремонта, показанието на стария километропоказател и показанието на поставения километропоказател.
Манипулирането и/или изменянето на показанията на километропоказателя на моторно превозно средство се наказва с глоба от 2000 до 7000 лева.
Европейската комисия готви промени в техническите прегледи. Една от тях е въвеждането на трансгранично споделяне на данни с цел защита на гражданите от измамни дейности, като например манипулиране на километража.