Спирачна ефективност на работната спирачна уредба и спирачката за паркиране

Технически преглед, спирачна ефективност

Спирачната уредба е една от най-важните в съвременния автомобил и е пряко свързана с безопасността на движението. Автотранспортните средства трябва да бъдат снабдени с работни, резервни (аварийни) и спирачки за паркиране.

Спирачната ефективност на работната спирачка представлява отношението на сумата от измерените спирачни сили на всички оси и изпитателното тегло на превозното средство (измереното тегло в момента на изпитването), и се пресмята по формула. Минималната спирачна ефективност за успешно преминаване на техническия преглед зависи от категорията на превозното средство и годината на неговата регистрация. Стойностите са регламентирани в Наредба Н-32.

1. Превозни средства, регистрирани за първи път след 1.01.2012 г.:
– категория М1: 58 %
– категории М2 и М3: 50 %
– категория N1: 50 %
– категории N2 и N3: 50 %
– категории О2, О3 и О4:
– за полуремаркета: 45 % (1)
– за ремаркета с теглич: 50 %

2. Превозни средства, регистрирани за първи път преди 1.01.2012 г.:
– категории М1, М2 и М3: 50 % (2)
– категория N1: 45 %
– категории N2 и N3: 43 % (3)
– категории О2, О3 и О4: 40 % (4)

(1) 43 % за полуремаркета, одобрени преди 1 януари 2012 г.
(2) 48 % за превозни средства, които не са оборудвани с антиблокираща спирачна система (ABS) или са типово одобрени преди 1 октомври 1991 г.
(3) 45 % за превозни средства, регистрирани след 1988 г. или от датата, посочена в изискванията, която от двете е по-късна.
(4) 43 % за полуремаркета и ремаркета с теглич, регистрирани след 1988 г. или от датата, посочена в изискванията, която от двете е по-късна.

Спирачната ефективност на спирачката за паркиране представлява отношението на сумата от измерените спирачни сили и допустимото общо тегло на ППС (позиция F1 или F2 в регистрационния талон), и трябва да е не по-малко от 16%.

* Критерий за изправността на спирачката за паркиране на седлови колесен влекач с пневматично окачване в ненатоварено състояние (соло-режим) и на полуремарке с пневматично окачване в ненатоварено състояние може да бъде и преминаването на границата на блокиране.

Освен че трябва да се покрият изискванията за спирачна ефективност, трябва и неравномерността на спирачните сили на изпитваната ос да не превишава 30%.

Пневматичните гуми на ППС трябва да бъдат от един и същ тип, модел и размер, с еднакъв протекторен рисунък на една ос и по възможност сухи и чисти. Налягането на въздуха в гумите на всички колела трябва да съответства на изискванията на производителя.